Piercing – forma ozdabiania ciała. Polega na wykonywaniu przekłuć w specyficznych miejscach ciała (np. nos, język, miejsca intymne) i wprowadzaniu w takie miejsca kolczyków. Ze względu na radykalny charakter takiego ozdabiania ciała, piercing jest zaliczany do jednej z praktyk tzw. modyfikacji ciała.
Zabieg:
Samo przekłucie skóry trwa kilka sekund, przekuwanie ciała trwa z reguły około dwóch minut. Do wykonania zabiegu używa się specjalnych szczypiec do podtrzymywania fałd skórnych, oraz igły wenflonowej, bądź specjalnej igły iniekcyjnej. Piercer ustala z klientem, które dokładnie miejsce ma przekłuć. Chwyta je szczypcami, przebija je igłą. Po przebiciu wkłada bezpośrednio kolczyk.
Rodzaje:
Pępek (navel) - piercing ten zwykle nie przechodzi dokładnie przez pępek, lecz przez płat skóry znajdujący się nad lub pod nim. Jest jednym z najwolniej gojących się przekłuć, czasem zajmuje to nawet rok. Powodem tego jest małe ukrwienie tego obszaru ciała. Biżuterią zazwyczaj stosowaną są bananki.
Sutki (nipple) - piercing sutków może odbywać się zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Przebicie jest zwykle wykonywane poziomo lub pionowo. Czas gojenia wynosi zwykle od 2 do 4 miesięcy. Biżuterią zwykle stosowaną w tych piercingach to najczęściej kółka, podkowy, sztangi oraz tzw. Nipple shield.
Narządy płciowe (genitals)
Piercing powierzchniowy:
Piercing powierzchniowy odbywa się w dowolnym miejscu na skórze, nie przebijając żadnych konkretnych utworów.
Hip - w miejscu gdzie widoczne są kości miednicy.
Madison - pod szyją, nad dekoltem.
Nape - z tyłu szyi.
Neck - na bokach szyi.
Sternum - pomiędzy piersiami.
Wrist - na nadgarstku.
Corset:
Jest to podtyp piercingu powierzchniowego. Ta modyfikacja charakteryzuje się kolczykami umieszczonymi parami wzdłuż kręgosłupa połączonymi wstążką, swoim wyglądem przypominając gorset. Występuje bardzo duże prawdopodobieństwo zahaczania ubraniem o kolczyki, co prowadzi do migracji, jest to modyfikacja tymczasowa.
Hand web:
Piercing ten przebija błoniastą skórę pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Goi się powolnie, od 6 miesięcy do roku. W tym czasie należy zachować higienę okolicy. Piercing ten jest trudny do utrzymania ze względu na położenie.
Z medycznego punktu widzenia kolczykowanie ciała jest równoznaczne jego okaleczaniu. Przekłucie, w którym umieszczono kolczyk, stanowi otwartą ranę, której gojenie jest długotrwałe. Do świeżych przekłuć używa się tytanu, bioplastu bądź PTFE. Są to materiały hipoalergiczne oraz są biokompatybilne. Przekłucie powinno być wykonane w warunkach sterylnych przez osobę wykwalifikowaną (nazywaną piercerem), aby zmniejszyć ryzyko zakażenia np. gronkowcem, wirusem zapalenia wątroby typu C, wirusem zapalenia wątroby typu B, wirusem HIV.
Piercing wykonywany w jamie ustnej zwiększa ryzyko urazów w uzębieniu, a także licznych ubytków próchnicowych.
Czas gojenia zależny od miejsca przekłucia i indywidualnych cech organizmu. W pierwszej fazie gojenia normalne jest odczuwanie dyskomfortu, lekkiego bólu, swędzenia, pieczenia. Często też wydziela się płyn zawierający limfę, który zasychając tworzy suche strupki na biżuterii. Strupki powinniśmy odmaczać za pomocą soli fizjologicznej, a przekłucie dezynfekować Octeniseptem. Przez pewien czas po przekłuciu nie powinno się spożywać dużej ilości alkoholu ani kofeiny. Nie poleca się też zażywania leków rozrzedzających krew, jak aspiryna, w przypadku przekłucia języka zalecane jest ograniczenie palenia papierosów.
A tutaj chce Wam wstawić sklejkę kolczyków jakie posiadam ja :)
/Eda
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeżeli już tu jesteś, byłoby miło, gdybyś zostawił po sobie jakiś ślad :*